Plebania


Przez dwa lata od utworzenia parafii ówczesny proboszcz ks. Henryk Rychlak mieszkał na zapleczu kościoła. Nigdy nie narzekał na spartańskie warunki mieszkaniowe, chociaż parafianie widzieli ogromną ciasnotę, a w czasie zimowych odwiedzin odczuwali panujący tam chłód. Budowa plebanii stała się więc koniecznością.

Od jesieni 1978r. do wiosny 1979r. roku gromadzono niezbędne materiały, a 19 maja 1979 r. przystąpiono do wznoszenia budynku - również bez zezwolenia władz państwowych. Tempo prac budowlanych było ekspresowe: od rozpoczęcia wykopów pod fundamenty do przykrycia dachu eternitem minęło zaledwie 56 godzin. W międzyczasie ówczesne władze starały się wstrzymać budowę, ale nieustanna warta kobiet broniła „obcym” wstępu na teren budowy. Zamiast stropów kładziono trawersy, a na ostatni strop zostawiono wnękę w murze. W następnych dniach ukradkiem usuwano ziemię z piwnic i zalewano kolejno trzy stropy.

Pomieszczenia zostały wytynkowane, założono okna i drzwi ,wykonano centralne ogrzewanie oraz instalację elektryczną, by 1 września 1979r. Ks. Proboszcz mógł rozpocząć naukę religii już w nowej salce katechetycznej na plebanii. Wszystkie prace wykończeniowe zostały wykonane na wiosnę 1980 r. położono parkiety i pomalowano ściany, więc Ks. Henryk Rychlak mógł nareszcie zamieszkać godziwych warunkach.

Duszpasterze