KSM

„Nie wstydźcie się waszych ideałów - wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM."

/Jan Paweł II /


KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY działające w parafii powstało w 2000r. i zrzesza 10 młodych katolików chętnych do aktywnego uczestnictwa we wspólnocie Kościoła, bycia blisko Boga i ludzi, do odpowiadania na potrzeby środowiska. Dewizą życia członków Stowarzyszenia jest zawołanie:

„PRZEZ CNOTĘ, NAUKĘ I PRACĘ SŁUŻYĆ BOGU I OJCZYŹNIE – GOTÓW!”


KSM-owicz jest więc gotowy:

  • oddać wszystkie siły na służbę Bogu i Ojczyźnie;
  • do wysiłku i trudu dla osiągnięcia celu organizacji;
  • do stałego rozwoju duchowego przez ciągłe dokształcanie religijne;
  • ponieść upokorzenie i niewygodę, byle nie zaprzeć się swoich ideałów, które uważa za najlepsze;
  • do wysiłku fizycznego i wstrzemięźliwości;
  • przez sumienną naukę przygotować się do pracy dla dobra Ojczyzny w dorosłym życiu.


Główny cel KSM - kształtowanie dojrzałych chrześcijan - jest realizowany m.in. na co dwutygodniowych spotkaniach formacyjnych poprzedzonych Mszą Św. Zgromadzona w „Wikarówce” młodzież rozważa fragmenty Pisma Świętego i odnosi słowa Jezusa do czasów współczesnych, aby lepiej zrozumieć sens służby Bogu i bliźnim. W grupie są osoby grające na gitarach, więc często realizowane jest tutaj powiedzenie: Kto śpiewa, dwa razy się modli…

Parafialni KSM –owicze bardzo często włączają się w oprawę Mszy Św. organizację czuwań, prowadzenie Drogi Krzyżowej. Co roku na Wielkanoc wykonują dekorację do Bożego Grobu. Podobnie jak Akcja Katolicka pomagają w organizacji Parafiady i Opłatka Parafialnego, przygotowują część artystyczną oraz prowadzą konkursy.

Domem formacyjnym jest Ośrodek „Nadzieja" w Dubiecku i tam członkowie KSM-u uczestniczą w rekolekcjach, szkoleniach i wypoczynku wakacyjnym . Kilkoro z nich bierze udział w pielgrzymkach do Częstochowy, by przez trud i poświęcenie - przez ręce Maryi- dziękować Bogu za życie i wypraszać potrzebne błogosławieństwo.XX ZLOT KSM ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ

Jubileuszowy XX Zlot Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej odbył się w dniach 31 sierpnia-1 września 2013r., uczestniczyło w nim ponad 250 osób, w tym nasza młodzież z KSM-u.

Po godzinie 10:00 rozpoczęła się prezentacja oddziałów, które przedstawiły wizję oddziałów KSM AP w roku 2076. Kreatywność KSM-owiczów wyciskała wszystkim widzom łzy radości. Nasz oddział także wykazał się pomysłowością, o czym świadczą poniższe zdjęcia.

      

      

Po prezentacji oddziałów przywitaliśmy pasterza naszej diecezji, ks. Abpa Józefa Michalika, który po niezwykłym konkursie wiedzy ogólnej o KSM podziękował Zarządowi i ks. Asystentowi za zorganizowanie tego spotkania tak bardzo łączącego młodych ludzi .Wyraził nadzieję, że spośród KSM wyłonią się nowe powołania kapłańskie i zakonne. Na zakończenie wspólnie odmówił z nami „Ojcze nasz…” .

Wieczorem na wspólnej Eucharystii – zawierzyliśmy Bogu nasze stowarzyszenie, rozważając słowa Ewangelii i wsłuchując się w homilię ks. asystenta Lesława Pelca. Po kolacji nadszedł czas na zabawę taneczną.Na drugi dzień po Mszy Świętej rozjechaliśmy się do domów.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy włączyć się w przeżywanie tego wydarzenia i przedstawić nasz oddział innym, co dało nam ogromną satysfakcję i chęć do dalszej pracy. Wspólnie Dni spędzone w Dubiecku wzmocniły nas duchowo oraz pozwoliły połączyć się we wspólnocie .

      


TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

30 stycznia 2014 r. o godz.10:00 w Domu Strażaka w Wólce Hyżneńskiej rozpoczął się  II Parafialny Turniej Tenisa Stołowego. Organizatorem imprezy był nasz parafialny Oddział KSM oraz ks. Wikariusz Kazimierz Bochnak.

Turniej rozegrano w  3 kategoriach wiekowych :

  • dzieci z klas III-VI szkoły podstawowej
  • młodzież gimnazjalna
  • młodzież szkół średnich i starsi


Najlepsi zawodnicy w grupach wiekowych otrzymali dyplomy i  nagrody rzeczowe.

Na podium stanęli:

·        w kategorii dziewcząt

I miejsce – Agnieszka Kusz

II miejsce – Barbara Walas

III miejsce – Aneta Stachura

·        w kategorii chłopcy ze szkoły podstawowej

I miejsce – Paweł Solarz

II miejsce – Rafał Oślizło

III miejsce – Grzegorz Pluta

·        w kategorii chłopcy z gimnazjum

I miejsce – Daniel Abram

II miejsce – Krystian Pluta

III miejsce – Sławomir Telesz

·        w kategorii młodzież szkół średnich i starsi

I miejsce – Rafał Ślemp

II miejsce – Bartłomiej Solarz

III miejsce – Adam Stanowski

 

   

   

   

 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ZA WSPANIAŁE WIDOWISKO,

A ZWYCIĘZCOM- GRATULUJEMY!!!8 CZERWCA 2014 r. nasz oddział wziął udział w wielkiej parafialnej uroczystości –Prymicjach księdza Łukasza Majchrowskiego.

Dużo wcześniej nastąpiły przygotowania części artystycznej, z wielkim zapałem włączyliśmy się do wykonania dekoracji świątyni. Dziewczęta wiły razem z paniami z Akcji Katolickiej wianuszki oraz długi wieniec, który zawisł nad drzwiami wejściowymi kościoła, a chłopcy skrzętnie gromadzili materiał. Pomagaliśmy też przy wiciu wieńca z liści dębu, którym dziewczęta otoczyły Ks. Łukasza idącego z najbliższą rodziną do kościoła na swoją Mszę Prymicyjną.

W Domu Strażaka w Hyżnem - gdzie odbyła się dalsza część uroczystości prymicyjnych - wystąpiliśmy z programem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem ks. Kazimierza Bochnaka oraz często włączaliśmy się w śpiewanie pieśni religijnych i piosenek biesiadnych.

Cieszymy się bardzo , że oprócz modlitwy i w taki sposób mogliśmy dziękować Panu Bogu za nowego kapłana.


   

   

   

   


28 CZERWCA 2014 r. oddziały KSM Grzegorzówka – Wólka i Humniska rozpoczęły wakacje zasiadając przy wspólnym ognisku pod czujnym okiem księdza asystenta Kazimierza Bochnaka. Około godziny 16 w salce parafialnej oddziału KSM w Humniskach nastąpiło serdeczne przywitanie i wstępne rozmowy na temat działalności obydwu kół.Nasz oddział włączył się w oprawę liturgiczną wspólnej Mszy świętej poprzez śpiew, czytanie Słowa Bożego i usłyszał wiele ciepłych słów od księdza proboszcza tamtejszej parafii .

Po mszy przyszedł czas na ognisko, w czasie którego zapanowała radość z możliwości spotkania i podzielenia się swoimi osiągnięciami. Nie zabrakło również uśmiechu i gry w „zbijaka”! Późnym wieczorem przy blasku ogniska i smażących się kiełbaskach rozlegał się donośny i bardzo radosny śpiew. Podsumowaniem naszego spotkania był taniec zwany „Belgijką”!

Około godziny 22.00 nastąpił czas pożegnania i powrotu do domów. Wspólnie spędzony czas w przemiłej atmosferze każdemu z KSMowiczów przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, a także był okazją do wzajemnej integracji. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze więcej takich spotkań.   

   


SMAP  LEŻAJSK 2014
 

Wśród niemal  5 tysięcy uczestników kwietniowego XXI SPOTKANIA MŁODYCH ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ po hasłem „Wierzę w Syna Bożego” obecne były też osoby z naszego parafialnego oddziału. Uczestniczenie w Eucharystiach, nabożeństwach spotkaniach w 15. osobowych grupach dzielenia  przyniosło  wiele nowych wrażeń, niezapomnianych chwil oraz pozwoliło spotkać się z  ludźmi, którzy chcą zmieniać życie na lepsze.

 W tych dniach odbyły się też atrakcyjne koncerty zespołu SOUL, Diakonii Muzycznej AP oraz chrześcijańskiego  rapera Bęsia, który przedstawił również swoje świadectwo nawrócenia.
 

   

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY 

W maju wspólnie z oddziałami KSM Dylągówka, Hyżne i Jawornik Polski wzięliśmy udział w autokarowej pielgrzymce na Jasną Górę pod hasłem „Świętość to normalność”.  Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć i reprezentować Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej archidiecezji na spotkaniu Młodych Słuchaczy Radia Maryja i TV TRWAM. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej oraz Wały Jasnogórskie. W czasie Mszy św. mieliśmy okazję wysłuchać homilii asystenta generalnego KSM ks. Zbigniewa Kucharskiego na temat naszej patronki błogosławionej Karoliny Kózkówny. Wydarzeniu towarzyszyła bardzo miła, rodzinna atmosfera.

   


KONCERT „JEDNEGO SERCA, JEDNEGO DUCHA”

Po raz kolejny uczestniczyliśmy w koncercie organizowanym w dniu Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie promującym muzykę chrześcijańską. Razem z artystami wielbiliśmy Boga poprzez śpiew, taniec i wspólną zabawę .

W tym roku mieliśmy okazję obejrzeć występ zespołu „Claret Gospel”, składającego się z czarnoskórych wokalistów z Wybrzeża Kości Słoniowej, a także artystki z Chin. Koncert przyciągnął wiele tysięcy ludzi nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy.

   

KONKURS PATRIOTYCZNY

W czerwcu w ośrodku KSM na Wybrzeżu koło Dubiecka odbył się III Konkurs Patriotyczny pod hasłem „Sprawiedliwi wśród narodów świata ” zorganizowany przez KSM AP i ZS w Nienadowej. Skupiał się na tematyce niesprawiedliwości okazywanej narodowi  żydowskiemu w czasie II wojny światowej i okazanej im przez Polaków pomocy. Dwie dziewczyny z naszego oddziału wzięły w nim udział i  chociaż nie stanęły na podium, to konkurs przyniósł im dużą satysfakcję i pozwolił wykazać się wiedzą historyczną oraz kreatywnością.


   

Wakacje w „NADZIEI” na Wybrzeżu

W czasie wakacji aktywnie  uczestniczyliśmy w kilku turach rekolekcji wakacyjnych organizowanych przez KSM naszej archidiecezji. Począwszy od junioratu dla najmłodszych, poprzez turnus III ukierunkowany na naukę języka angielskiego, do turnusu V, na którym realizowany był Projekt Patriota. Czas, który tam spędziliśmy, przyniósł ze sobą wiele nowych wspomnień, wiele nowych znajomości i pozwolił na ciekawe spędzenie wakacji. Z niecierpliwością czekamy na następne!

   

   

JESTEŚMY PRO-LIFE!

Przywiązujemy dużą uwagę do tolerancji i obrony poczętego życia i prawdziwej rodziny. Jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży bierzemy udział w Marszach mających na celu obronę życia organizowanych w kraju i  za granicą. Niektórzy z nas byli na manifestacjach w Zurychu i Rzymie. Uczestniczmy w nich także w Rzeszowie. Włączamy się w życie organizacji Pro- Life. W tym roku zorganizowała ona ognisko integracyjne, na którym także byliśmy obecni.
 

   

   

„BO NIKT NIE MA Z NAS TEGO, CO MAMY RAZEM!”
Międzyoddziałowe ognisko

Końcem sierpnia wspólnie z oddziałami KSM z Dylągówki i Hyżnego zorganizowaliśmy ognisko. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, w którą włączyliśmy się poprzez oprawę muzyczną, a także odczytane przez nas Słowo Boże i modlitwę wiernych. Później zebraliśmy się nieopodal plebanii, by tam razem spędzić wieczór przy wspólnym ognisku. Czas upłynął nam przy rozmowie, śpiewie i pieczeniu kiełbasek.

   

XXI ZLOT Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży AP

Podsumowaniem wakacji był kolejny zlot KSM odbywający się w dniach 30-31 sierpnia 2014r. w ośrodku młodzieżowym na Wybrzeżu. Zgromadził wielu młodych w tym również 9 osób z naszego oddziału. Z tej okazji każdy oddział przygotował teledysk, który prezentowany był w trakcie trwania ZLOT-u. My również przyjechaliśmy ze swoim pomysłem. Rozpoczęciem wspólnego spotkania była prezentacja oddziałów. Później udaliśmy się na Mszę Św., której przewodniczył abp przemyski Józef Michalik. Skierował on do nas słowa podziękowania za naszą działalność, a także zmotywował do dalszej pracy. Wieczorem spędziliśmy czas na zabawie tanecznej i przy ognisku. XXI ZLOT KSM AP to przykład na to, jak można połączyć rozwój duchowy z wyśmienitą zabawą!

   

WSPÓLNIE OBCHODZIMY JUBILEUSZE

Jako oddział uczestniczymy też w jubileuszach istnienia oddziałów naszej archidiecezji . Byliśmy obecni na 15-leciu oddziału Hyżne i oddziału Jedlicze oraz 20-leciu oddziału Krościenko- Wyżne, bawiliśmy się wspólnie z oddziałem KSM Łańcut, świętując 5-lecie ich istnienia. Wspólna zabawa jest okazją do integracji, a także poznania siebie. Dostrzegamy wtedy trud pracy włożony w działanie stowarzyszenia. Jesteśmy wdzięczni za to, że razem mogliśmy spędzić ten czas w bardzo radosnej atmosferze!

   

AKCJA CHRYZANTEMA

Po raz drugi zorganizowaliśmy akcję „Chryzantema”, dzięki której możemy wesprzeć finansowo nasz oddział. Spotyka się ona z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony parafian, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Także pomoc naszego księdza asystenta Kazimierza Bochnaka, który z chęcią poświęcił nam swój czas, była nam niezbędna. Cieszymy się, że nasza akcja może liczyć na tak pozytywny odbiór ze strony innych!

   

GOTÓW! PRZYRZECZENIE KSM

Co roku w uroczystość Chrystusa Króla w Archikatedrze Przemyskiej grono młodych KSM-owiczów przystępuje do złożenia przyrzeczenia. Słowami „Przez cnotę, naukę i pracę, służyć Bogu i Ojczyźnie. Gotów!” zobowiązują się przynależeć do naszego stowarzyszenia i swoją postawą wypełniać słowa przyrzeczenia. Jest to szczególnie ważne święto dla wszystkich z nas, gdyż dzięki temu stajemy się prawdziwymi KSM- owiczami i przygotowujemy się do pełnienia naszych obowiązków. Osoby z naszego oddziału również złożyły takie przyrzeczenia.

   

„GORE GWIAZDA JEZUSOWI W OBŁOKU…”
- WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

W czasie świątecznym w naszej parafii nie mogło zabraknąć tradycyjnego kolędowania, dlatego też oddział nasz udał się z kolędą do parafian. Młodzież wspólnie niosła nowinę Bożego Narodzenia składając odwiedzanym domownikom życzenia oraz śpiewając kolędy i pastorałki. I chociaż kolędowanie odbywało się w śniegu i mrozie, towarzyszyła nam miła i rodzinna atmosfera.   

SPOTKANIE OPŁATKOWE

4 stycznia 2015 r. odbyło się w naszej parafii międzyoddziałowe spotkanie opłatkowe. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Zarządu Diecezjalnego na czele z prezesem Mateuszem Kuźniarem oraz Asystentem Diecezjalnym ks. Lesławem Pelcem, ks. proboszcz Marian Fortuna, nasz asystent ks. Kazimierz Bochniak, przedstawiciele okolicznych zaprzyjaźnionych Oddziałów oraz wszyscy miejscowi KSM-owicze. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., której przewodniczył ks. Lesław Pelc. Po Eucharystii zgromadzeni uczestnicy udali się na plebanię, gdzie odbyło się spotkanie opłatkowe, które było okazją do złożenia sobie życzeń i połamania się opłatkiem. Po degustacji regionalnych potraw sporządzonych przez młodzież, nastał czas na wspólne kolędowanie i serdeczne rozmowy.

   

   

WYBORY DO KIEROWNICTWA ODDZIAŁU
29 maja 2015 r. odbyły się wybory kierownictwa parafialnego oddziału KSM na lata 2015-2017. Rozpoczęły się Mszą Św. w której oprawę młodzież włączyła się poprzez śpiew, czytania oraz niesienie darów ołtarza. Po zakończonej Eucharystii na plebanii rozpoczęła się oficjalna część wyborów. Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele Zarządu Diecezjalnego KSM AP. W formie prezentacji multimedialnej młodzież podsumowała swoją dwuletnią pracę.
Po zapoznaniu się z regulaminem wyborów, została wybrana Komisja Rewizyjna i Komisja Skrutacyjna oraz nowe kierownictwo w następującym składzie:
Prezes- Anna Walas
Z-ca Prezesa : Karolina Walas
Skarbnik: Barbara Walas
Sekretarz: Partycja Łoza
Z-ca Sekretarza: Agnieszka Kusz

Herbatka i ciasto podane na zakończenie spotkania umiliły dyskusję, jaka wywiązała się po przeprowadzonych wyborach

   

   

Duszpasterze