Aktualności



 

Drodzy Siostry i Bracia Parafii Matki Bożej Bolesnej!

Każdy z nas na swój sposób ma zranione lub chore serce, raz przez życiowe doświadczenia, innym razem przez własne braki lub przez swoje grzechy.  Jednocześnie nosimy w sobie wiele pragnień, marzeń i tęsknot. Chcielibyśmy być bardziej szczęśliwi, mocniej kochać, łatwiej przebaczać, być bardziej wiernymi, mocniej wierzyć i ufać, a nade wszystko rozumieć siebie. Nadarza się okazja, aby te dobre pragnienia mogły się w nas spełnić.

24 października,  zaczną się w naszej parafii misje parafialne. To szczególny dla nas czas, w którym możemy sobie odpowiedzieć na pytanie: co robię z dziecięctwem Bożym jakie w sobie noszę? Co robię dla mojej duszy, dla zbawienia mojego i moich bliźnich?

Zapraszam Was Drodzy Parafianie do licznego udziału w misjach. Dzielcie się tym wydarzeniem w rozmowach, smsach. Niech Ewangelia Miłości – Ewangelia Jezusa dotrze do każdego. Proście o błogosławione owoce misji w Waszej modlitwie osobistej i wspólnotowej. Do zobaczenia.

                                    Modlitwa o dobre przeżycie misji świętych

Spójrz, dobry Jezu, w głębię naszych serc i sumień, które ulegają słabościom i oziębłości. Mocą swojej łaski pociągnij je w czasie misji świętych do swego Boskiego Serca i ukształtuj według Jego upodobania. Wyzwól nas z błędnego myślenia i dróg starego człowieka, a przemień w nowe stworzenie, żyjące mocą wiary i Twojej miłości – który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen

 

 Program misyjnej drogi

            Niedziela 24 październik 2021r.

          Bóg mnie miłuje i zbawia w Jezusie Chrystusie  

 8.00 – Msza święta z homilią

10.30 –Msza święta z homilią

15.00 – Msza święta z homilii

- spotkanie z młodzieżą   kl. VIII, szkół średnich i pracującą

21.00 -  Różaniec z apelem Jasnogórskim

              Poniedziałek 25 październik 2021r.

            Maryja Matką nowych narodzin w Chrystusie

9.00 – Msza święta z homilią

15.00 – nabożeństwo modlitewne dla dzieci szkół podstawowych

18.00 – Msza święta z homilią oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

- Nabożeństwo różańcowe

- Nauka stanowa dla kobiet

               Wtorek 26 październik 2021r.

           Maryja Matką naszej przemiany i uzdrowienia

9.00 – Msza święta z homilią

15.00 - nabożeństwo modlitewne dla dzieci szkół podstawowych

18.00 – Msza święta z homilią i modlitwą o uzdrowienie

- Nabożeństwo różańcowe

- Nauka stanowa dla mężczyzn

               Środa 27 październik 2021r.

       Maryja Matką naszej wiary i paschalnego stylu życia

9.00 – Msza święta dla chorych i osób starszych z homilią i sakramentem namaszczenia

- spowiedź przed Mszą świętą od godz. 8.00 (odwiedziny chorych po domach od godz. 11.00)

15.00 – Nabożeństwo słowa Bożego i spowiedź indywidualna do godz. 17.30 ( w tym czasie wystawienie Najświętszego Sakramentu)

18.00 – Msza święta z homilią

- Nabożeństwo różańcowe

Czwartek 28 październik 2021r.

        Maryja Matką i Nauczycielką pięknej miłości

9.00 – Msza święta z homilią

15.00 - Nabożeństwo słowa Bożego i spowiedź indywidualna do godz. 17.30 ( w tym czasie wystawienie Najświętszego Sakramentu)

18.00 – Msza święta z homilią i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich

- Modlitwa różańcowa za zmarłych  z procesją na cmentarz

Piątek 29 październik 2021r.

      Z Maryją naszą Matką stajemy pod krzyżem Pana

9.00 – Msza święta z homilią i poświęcenie krzyży rodzinnych

17.00 - Msza święta z homilią

- Procesja z krzyżami wokół kościoła pod krzyż misyjny i oddanie czci krzyżowi przez kapłanów i parafian

Sobota 30 październik 2021r.

     Z Maryja naszą Matką budujemy Kościół i ratujemy świat

9.00 – Msza święta z homilią i spotkanie z młodzieżą naszej parafii uczącą się i pracującą i kl. VIII i zakończenie błogosławieństwem misyjnym z odpustem zupełnym

18.00 – Msza święta z homilią

- Procesja różańcowa ze świecami i lampionami

- Akt poświęcenia parafii Najświętszemu Sercu Maryi i błogosławieństwo misyjne z odpustem zupełnym.

 


I komunia święta - Nasze serca dla Jezusa


           

16 maja w Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa na placu przed wejściem do naszej parafialnej świątyni wraz ze swoimi kochanymi rodzicami ustawiła się 10 – osobowa grupka dzieci klas trzecich, by świętować swoje pierwsze spotkanie z Panem Jezusem w komunii świętej.

Wcześniej, bo przed południem w sobotę oczyściły one swoje serca w swojej pierwszej spowiedzi świętej.

Przed godziną 12.00 do zgromadzonych dzieci wyszli kapłani celebrujący Mszę świętą -  Ks. Proboszcz Marian Fortuna, który przewodniczył uroczystości, ks. wikariusz Maciej Małek, a także ks. prof. Jan Twardy, dzisiejszy kaznodzieja.

Po uroczystym przywitaniu ks. Proboszcz pokropił dzieci poświęconą wodą, a następnie dzieci poprosiły swoich rodziców o błogosławieństwo, przed tak ważnym wydarzeniem. Najpierw swojego błogosławieństwa udzieliły mamy , a tatusiowie. Dzieci z wdzięczności za trud doprowadzenia ich do tak ważnego wydarzenia ucałowały dłonie swoich rodziców.

Przy śpiewie pieśni zostały one uroczyście wprowadzone do świątyni a za nimi rodzice i zaproszeni goście.

Na samy początku po pozdrowieniu, przedstawiciele rodziców poprosili o udzielenie dzieciom komunii świętej.

W tym wyjątkowym dniu słowo Boże odczytali rodzice: p. Izabela Janik i p. Marek Tereszkiewicza a homilię o tym ważnym wydarzeniu wygłosił do zgromadzonych ks. prof. Jan Twardy.

Po homilii dzieci odnowiły swoje przyrzeczenia chrzcielne przy blasku świec chrzcielnych, które po zapaleniu od paschału wręczyli im tatusiowie.

Miało też miejsce złożenie przez dzieci przyrzeczeń abstynenckich. Następnie dzieci przedstawiły swoje prośby w modlitwie wiernych i w uroczystej procesji przyniosły dary ofiarne.

W końcu nadszedł dla nich najważniejszy moment, chwila przyjęcia Pana w komunii świętej.

Przyjmowaniu Pana Jezusa do serca towarzyszyło wielkie wzruszenie dzieci. Tak oto długo wyczekiwany i najważniejszy Gość zawitał do ich czystych serc, oby na zawsze.

Pod koniec Mszy świętej dzieci wyraziły swoje podziękowania. Najpierw Panu Jezusowi , za dar Jego przyjścia, następnie rodzicom, babciom i dziadkom, kapłanom , nauczycielom i wychowawcom, a także wszystkim którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystość, między innymi naszej parafialnej scholii które pienie animowała śpiew, najpierw przed Msza świętą a następnie w jej trakcie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii



Przeżywamy najpiękniejszy miesiąc w roku - maj - miesiąc maryjny, to znaczy szczególnie poświęcony Matce Bożej.

Rozpoczęliśmy go od Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski - 3.V, tego dnia szczególnie dziękowaliśmy Maryi za jej opiekę nad naszą ojczyzną, za to, że zawsze troszczyła się o Polskę, wspierała Polaków w walce o ojczyznę i nadal ma nas w swojej opiece.

Przez cały maj możemy oddawać cześć Maryi poprzez śpiew Litanii Loretańskiej, czy to przy figurze Matki Bożej, czy przy Jej obrazie.

W naszym kraju bardzo popularne jest gromadzenie się przy różnych przydrożnych kapliczkach i wspólne śpiewanie Litanii do Matki Bożej.

 Zachęcamy Was całym sercem do tego, aby w tym miesiącu podjąć w swojej rodzinie codzienne odmawianie Litanii, aby powierzać Maryi siebie, swoich najbliższych i całą naszą ojczyznę, z jej wszystkimi troskami i problemami, szczególnie teraz w czasie epidemii.

Pamiętajmy, że Maryja jest mamą każdego z nas i tak jak matka kocha nas całym sercem!

A miesiąc ten obfituje w wielość świąt ku czci Matki Boskiej: Maryi Królowej Polski (3.05.), Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej ( 7.05.), Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej (13.05.), Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ( 20.05.), Najświętszej Maryi Wspomożycielki Wiernych (24.05.), Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (31.05.), to także czas I komunii świętej w naszej parafii (trzecia niedziela maja).

Kochani. Maryja jest Królową Polski i nasz ukochaną Patronką, którą szczególnie czcimy w naszej parafii w wizerunku Pani Bolesnej.

 Do Niej uciekał się zawsze uciśniony naród. Jej przyrzekał podczas Ślubów Jasnogórskich prawość i wierność. Jej opiece często oddawał się papież. Właśnie Matce Boskiej – jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II – zawdzięczał ocalenie podczas zamachu, którego rocznica przypada właśnie w maju; do Niej żarliwie się modlił i zachęcał nas do tej modlitwy. Na papieskim herbie widniała litera „M”, symbolizująca Maryję a zawołaniem jego pontyfikatu były słowa „Totus Tuus”- Cały Twój Maryjo.

Majowe ciekawostki

– Powstanie Litanii Loretańskiej datowane jest na wiek XII. Nabożeństwo majowe oficjalnie zostało zatwierdzone przez papieża Sykstusa V. Nazwa „Loretańska”, wywodzi się od włoskiej miejscowości Loretto, w której bardzo często modlono się tą litanią.

– Św. Filip Nereusz gromadził dzieci przy figurze Matki Bożej, zachęcał do modlitwy i  składania u jej stóp kwiatów. W ten sposób, zapoczątkował jakby majowe nabożeństwa w kapliczkach. Z czasem zwyczaj ten, bardzo szybko rozprzestrzenił się także w środowiskach dworskich.

– Kapliczkowe wizerunki Matki Bożej to najczęściej : Matka Boża Niepokalanie Poczęta, Różańcowa, Matka Boża Królowa Nieba i Ziemi z Dzieciątkiem na ręku. Niektóre kryją w sobie prawdziwe arcydzieła sztuki historycznej. W kapliczkach szafkowych zwykle wisi obrazek z wizerunkiem Matki Bożej lub stoi niewielka gipsowa figurka.

– W dawnych czasach kapliczki bieliło się wapnem, aby nadać im śnieżnobiałą biel. Do wapna dodawano też niebieskiej farby, która symbolizowała  poświęcenie obiektu tylko i wyłącznie Matce Bożej.

– Jedna z historycznych legend głosi, iż Bóg stworzył świat w maju, o czym świadczy chociażby piękno i blask tegoż miesiąca, który corocznie powraca, aby nam o tym przypomnieć.

– Przy niektórych maryjnych kapliczkach można dostrzec róże zwłaszcza czerwone, symbolizujące rajskie szczęście, maryjne piękno, urodę wdzięk ale przede wszystkim niezwykłą duszę i pełne miłości serce Matki Bożej.

– Celebrując majowe nabożeństwo wchodzimy w bogatą tradycję pobożności Maryjnej. Największy wkład w jego rozwój, miał pisarz jezuicki Karol Antoniewicz, autor wydanego w 1850 roku Wianeczka majowego zawierającego 17 pieśni maryjnych.

– 25 marca 1815 r. papież Pius VII nadał nabożeństwu majowemu ostateczną i całkowitą aprobatę kościelną. 1962 r. papież Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski, jako główną opiekunkę naszego narodu.

Kochani! Tyle razy mówimy, że kochamy Matkę Najświętszą, zwłaszcza w chwilach trudnych. Dajmy zatem autentyczne świadectwo naszego przywiązania do Niej. Zapragnijmy poznać Ją lepiej i pokochać gorąco; oddajmy się Jej opiekuńczym dłoniom, uczcijmy ją w naszych rodzinach, naszej świątyni czy przy kapliczkach a  Ona okryje nas płaszczem swej opieki.

Pozdrawiam Ciebie Matko,
mistrzyni moich dróg
Pozdrawiam Ciebie Pani,
nadziejo moich próśb
Pozdrawiam Cię Królowo,
w swe dłonie weź nasz los
I wspieraj byśmy zawsze
nieśli miłości ton

Ave Maryja, woła cały świat
Ave Maryja, Matko Boga i nas.

Niech w sercach naszych zabrzmi
dla Ciebie “Ave” pieśń
Niech maj trwa dla nas zawsze,
w nim wzrasta Twoja cześć
Niech nigdy nie ustanie
pozdrowień “Ave” moc
Ty naszym hymnem stań się
pragnieniem naszym bądź.



Kochani Parafianie!

Zatrzymujemy się z Wami przy pustym grobie Jezusa, aby z głęboką wiarą i ogromną radością wyznać, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał,  że życie jest silniejsze niż śmierć!

Zaczerpnijmy więc ze Zmartwychwstania Chrystusa w tym trudnym czasie nową siłę, nową moc, nową wolę zwyciężania nad złem.

Otwórzmy serca na płynącą od pustego grobu nadzieję. Dzieli się nią z nami również Maryja, która trwając pod krzyżem, otrzymała nas za swoje dzieci.

Jezus Chrystus po swej męce i śmierci staje przed nami i pokazuje nam przebite ręce i bok, mówiąc „Pokój wam” – pokój Tobie, pokój Twojemu życiu, Twoim sprawom i problemom.

Przynosi nam dar pokoju w mocy Ducha Świętego. Ten pokój niech przenika nasze serca, leczy rany grzechu i uwalnia nas od lęków.

Z Wielkanocnego orędzia, które sam Chrystus nam przynosi, pragniemy przekazać Wam wszystkim paschalne życzenia radości, nadziei  i mocy Ducha  na obecny czas, pełen rozlicznych niepokojów.

Niech pokój Boży, dar Zmartwychwstałego Chrystusa, napełnia Wasze serca i staje się zaczynem dobra, miłości i życzliwości.

Modlitwą i serdecznymi życzeniami obejmujemy każdego z Was, Wasze Rodziny i Przyjaciół, tych będących blisko Was i tych co musieli pozostać z racji tegorocznych ograniczeń daleko, w szczególności samotnych i chorych.

Niech nasze domy, po ustaniu zagrożenia znów wypełni radość spotkania z bliskimi, a nasza świątynia niech ożyje dzięki wspólnej modlitwie.

Błogosławionych, zdrowych i mimo wszystko radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Na radość tegorocznego świętowania niech Wam wszystkim Zmartwychwstały Pan błogosławi.

Wasi duszpasterze




Słowo „nawrócenie” ma wiele znaczeń. Potocznie rozumiane jest jako odwrócenie się ze złej drogi, powrót do Boga.

Ale wcale nie trzeba być na drodze przestępstwa, by przeżyć nawrócenie: wielu wierzących i praktykujących ludzi doświadcza takiego przeżycia, że ich dotychczas powierzchowne życie trzeba w sposób znaczący przybliżyć do Pana Boga, że trzeba lepiej wypatrywać śladów Pana Jezusa, głębiej się z nim zaprzyjaźnić, ofiarniej służyć ludziom.

Środa Popielcowa, to jedyny dzień w roku, na początku Wielkiego Postu, kiedy kapłan głosi „kazanie” do każdego indywidualnie.

Przybywamy do świątyni, by usłyszeć Słowo Boga wypowiedziane przez kapłana nad głową każdego z nas: „Nawracaj się i wierz w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”.

Słowom tym towarzyszy odrobina popiołu spadająca na głowę.

Wielu pewnie zadaje sobie pytanie: Co mam robić, jak się nawracać?

Ktoś kiedyś powiedział - Ja się do życia bez Boga nie nadaję. Boże, jak ja bardzo potrzebuję Ciebie.

To jest początek nawrócenia - uznać, że nie radzę sobie bez Boga.

Jezus podaje nam wskazówki, w jaki sposób nasz powrót ma się odbywać. Słyszymy je w Ewangelii.

To modlitwa, post i jałmużna.

Kościół święty domaga się od nas, by w czasie Wielkiego Postu było więcej modlitwy, zachęca nas, byśmy w duchu pokuty uczęszczali gorliwie na Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale wypraszając dla siebie i innych Błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski.

A jak wygląda niedzielna Msza Święta?

Jeżeli w tej sprawie są jakieś braki i uchybienia, to muszę powziąć silne i mocne postanowienie, że z miłości do Boga oraz w duchu pokuty i umartwienia nie zapomnę o niedzielnej Mszy Świętej - „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

Jezus poleca także post.

Przez szczery post możesz wyrzucić z siebie złe myśli, niedobre pragnienia, które cię dręczą. Niech post będzie praktyką duchową, a nie oczyszczeniem organizmu, kolejnym zabiegiem upiększającym.

Jezus poleca też jałmużnę.

Rozejrzyj się, otwórz oczy na potrzebujących, zobacz w bliźnim Jezusa, wspomóż.

Przed nami 40 dni pracy nad sobą, powrotu do kochającego Ojca.

Pewnie na tej drodze pojawią się trudności, zniechęcenia, pokusy, wiemy gdzie szukać pomocy i siły.

Wielki Post to także czas naszych postanowień, zróbmy je sobie już teraz i trwajmy w nich z pomocą naszej ukochanej Patronki, Matki Bolesnej, przy Jej Synu niosącym i dziś krzyż, którym jest ciężar naszych grzechów.

Jezus czeka na nas zawsze w tej naszej parafialnej świątyni.


Szczęść Boże!
Duszpasterze

Wydarzenia z poprzednich lat zostały przeniesione do "Archiwum wydarzeń"

Menu

Grupy parafialne

Archiwum wydarzeń

Duszpasterze